adana halı yıkama, adana temizlik malzemeleri, adana temizlik ürünleri, adana halı overlok, adana el dezenfektanı, adana hareketli havlu, adana halı yıkamacılar, adana yorgan yıkama, adana battaniye yıkama, adana stor perde yıkama, adana koltuk yıkama, adana çekyat takımı yıkama
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
SATTIĞIMIZ ÜRÜNLER

HALI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

     Halı Temizliği Nasıl Yapılır?
               Her ne kadar elektrikli süpürge ile düzenli olarak kir ve tozdan arındırılmaya çalışılsa da halılar, derinlerine nüfus etmiş tozlar nedeniyle zaman zaman temizlenmelidir. Silme ya da yıkama yoluyla yapılan bu temizlikte, öncelikle dikkate alınması gereken nokta, halının çeşidi ve malzemesidir. Halıya uygun temizlik malzemesi kullanılmaz ya da uygun temizlik yöntemi yapılmazsa kirler temizlenmez hatta halıya zarar verilebilir.

                Farklı Halı Çeşitlerine Göre Halı Temizliği Nasıl Yapılır?
   
               Yün halı, makine halı ya da peluş-tüylü halı temizliği küçük detaylar ile birbirinden ayrılır. Yün halı temizliği, malzemenin hassas yapısı nedeniyle en nazik şekilde yapılmalıdır. Bu nedenle bu tip halılarda yıkama değil silme işlemi yapmak daha doğrudur. Yünlü halılar için özel olarak hazırlanan halı şampuanları ya da yünlü kumaşlar için hazırlanan deterjanlar ile halınızı nazikçe silerek temizlemeniz gerekir. Çok sıcak su kullanmak, silerken yün dokuyu çok fazla ıslatmak, leke çıkarmak için sirke gibi doğal ürünler yerine yüksek kimyasal içerikli ürünler kullanmak halınızın ömrünü kısaltır. Yünlü halı, hafif nemli bir bez ve uygun bir deterjan ile temizlenirse, doğrudan güneş ışığı almadan kurutulursa daha uzun yıllar kullanılabilir.

               Makine halı temizliği, diğer halı türlerine göre daha kolay yapılır. Halının kir durumuna göre silme ya da yıkama işlemi uygulanabilir. Elektrikli süpürge ile düzenli temizlik yapıldığında silme işlemi ile halı uzun süre temiz tutulabilir. Ancak halının belirli periyotlarda yıkanması, derinlemesine bir temizlik sağlar. Silme ya da yıkama işlemi, halının renklerine zarar gelmemesi için doğal Arap sabunları ya da doğal halı şampuanları ile yapılabilir. Uzun tüylere sahip, peluş halılar, yün halılar kadar hassas olmasa da temizliği en zor halı türleri arasındadır. Bunun nedeni uzun tüylerin kirleri içine hapsetmesi ve kiri saklamasıdır. Halının kiri uzun süre anlaşılamayacağından peluş halılarda temizlik için belli bir rutin geliştirilmeli ve kirli görünmese dahi halı silinmelidir. Uzun tüylere sahip halılarda yıkama işlemi de yapılabilir. Bu işlem sırasında tüylerin sertleşmemesi için özel hazırlanmış halı şampuanları ve yumuşatıcılar kullanılması daha iyi olacaktır.

               Halı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar
   
               Halı temizliği sırasında ya da sonrasında dikkat edilmesi gereken püf noktalar, hem daha iyi bir temizlik yapılmasına hem de halının zarar görmemesine yardımcı olacaktır. İşinizi kolaylaştıracak ve halınızın ömrünü uzatarak püf noktalarını sıralamamız gerekirse; -Kimyasal içeriği yüksek ürünlerden uzak durulmalı