adana halı yıkama, adana temizlik malzemeleri, adana temizlik ürünleri, adana halı overlok, adana el dezenfektanı, adana hareketli havlu, adana halı yıkamacılar, adana yorgan yıkama, adana battaniye yıkama, adana stor perde yıkama, adana koltuk yıkama, adana çekyat takımı yıkama
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
SATTIĞIMIZ ÜRÜNLER

İŞÇİ ÇALIŞTIRACAK KURUM MÜDÜRLERİMİZİN DİKKATİNE !!!Değerli Kurum Müdürlerimiz;


         Okullarımızda Hizmet Alımı yoluyla Temizlik personeli çalıştırmaktayız. Çalıştırılacak Bir personelin belli bir maliyeti vardır.

Bu maliyeti aşağıda çıkardık.İşçiye Ödenecek Asgari Ücret:                                     2021,00
30 Günlük İşçi Sigortası % 5 indirimli hali:                   860,00
İşçi çalıştırılmasından dolayı ödenen Stopaj Vergisi:   125,12
Toplam Maliyet:                                                            3006,12 TL dir.

% 18 kadv:                                                                   541,10
KDV DAHİL TOPLAM MALİYET:                                 3547,22 TL dir.


         Bu tutar bu hizmet alım işi normal sahtekarlık yapmadan yapılması durumunda ortaya çıkan karsız fiyattır. Bu fiyatın altında yapılan sözleşmeler ayrıca SGK tarafından da tereddütlü sözleşme kaosamında değerlendirilmektedir.

         Bazı firmalar Okul Aile Birliklerinde KDV % 1 şeklinde yalan söylemekte Adanada ki diğer firmalar bu ayrıntıyı bilmiyorlar biz biliyoruz diyerek Kurumlarımızı kandırmaktaıdr. Hizmet alımlarında %1 KDV li kesilen faturaların bir geçerliliği yoktur. Muhtemelen sahte fatura ( Maliye ye bildirilmeyen fatura sahte fatura hhükmündedir) dır.

         Bir diğer ve en önemli yapılan sahtekarlık türü ise işçinin SGK sının bildirilmesi, fakat SGK piriminin delete ödenmemesidir. Bu şekilde yapılan işlemde işçi e-devletten SGK sını kontrol ettiğinde 30 gün SGK sının yapıldığını görür. İşçi sgk sında sorun yoktur. Fakat bu SGK nın karşılığı olan 960,00 TL tutar ilgili firma tarafından devlete ödenmez. Borçlanır.

          Piyasada bu işi çok düşün fiyatla yapan firmalar incelendiğinde 300 bin liranın üüzerinide SGK 100 binliranın üzerinde vergi borçları olduğu tarafımızdan tespit edilmiş durumdadır.

         SGK, borcunu ödemeyen firmaları bir süre takip etmekte ardından incelemeye almaktadır. İnceleme sırasında pirimi ödenmeyen işçinin de ifadesi alınmakta işçi çalıştığını ispatlayamazsa SGK pirimi iptal edilmektedir.

          İşçi ben x okulunda çalıştım deyip çalıştığını ispat ettiğinde de ilgili kurum müdürüne çalıştırdığınız işçinin SGK pirimlerinin ödenmediğini neden takip etmediniz şeklinde sorulmakta bu durumda kurum müdürlerimiz sıkıntı ile karşı karşıya kalmaktadır.

         Bazı kurum müdürlerimiz işçinin SGK pirimlerini firma yatırmıyorsa beni ne ilgilendirir desede ilgili firmadan bu tür işçi çalıştırma durumlarında vergi ve sgk borcu yoktur yazılarının her ay alınması zorunludur.

         Bu tür sahtekar firmaların devletin kurumları vasıtasıyla devleti dolandırması haliyle hoş bir durum olarak karşılanmayacaktır. Bu tür firmaların verdiği vergi ve sgk borcu yoktur yazıları manuel olarak yapılabilen sahte evraklardır.

         Bu tip sahtekarlığı alışkanlık edinen kişiler genelde yeni firma kullanmaktadırlar. Bu durumda vergi ve SGK sorgulamasında borçları görünmemektedir. Fakat şöyle düşünelim. Yeni bir firma o yıl 50 işçiyi okullarda çalıştırsa işçinin sigortasını ve vergilerini yatırmasa yaklaşık ayda  1000 * 50: : 50000 TL devleti dolandırabilmektedir. Bu işi SGK nın dikkatini çekmeden 8 ay yapsa 50000*8: 400000 tl para yapmaktadır. Hayatında hiç bir varlık elde edememiş bir insan için bu para kendi tabiriyle hayatını kurtaracak bir paradır. Bu vurgunun bizlerin üzerinden yapılmamasına lütfen özen gösterelim.